Artykuł sponsorowany.
Potrzebujesz firmowego auta i zastanawiasz się, jak sfinansować jego zakup? A może chcesz poszerzyć dotychczasową flotę o kolejny pojazd, który stanie się narzędziem pracy i pozwoli stworzyć dodatkowe stanowisko? W przypadku braku środków własnych, dobrym rozwiązaniem będzie kredyt. Przedstawiamy zalety oraz wady takiego rozwiązania i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert. Przeczytaj i wybierz najkorzystniejszą opcję.
Kupno samochodu na firmę: leasing czy kredyt?
Leasing czy kredyt na auto? Pytanie to zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Nie da się jednak udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy do specyfiki działalności, jej kosztów podatkowych oraz indywidualnych celów firmy.
Leasing przypomina nieco wynajem długoterminowy, ponieważ leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu. Po zakończeniu spłaty rat, samochód może zostać zwrócony leasingodawcy lub wykupiony. Ten rodzaj umowy przynosi profity podatkowe, ponieważ wiele wydatków można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Kredyt samochodowy pozwala zyskać auto na własność już w momencie podpisania umowy z bankiem i jego zakupu, a nie dopiero po spłacie całości zobowiązania.
W tym artykule skupimy się na opcjach kredytowych i to właśnie tę formę postaramy się szerzej omówić.
Kredyt na auto – plusy i minusy
Zakup samochodu na kredyt niesie za sobą szereg korzyści:
- możliwość wyboru dowolnej marki i modelu auta osobowego lub dostawczego,
- sposób na sfinansowanie pojazdu nowego lub używanego,
- pozwala odliczyć całość lub część podatku VAT tuż po otrzymaniu faktury od sprzedawcy,
- możliwość sprzedaży samochodu jeszcze przed zakończeniem spłaty rat kredytowych (w zależności od sposobu zabezpieczenia umowy wybranego przez bank),
- opcja nadpłacenia kredytu lub jego zawieszenia,
- możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od kosztów uzyskania przychodów (po 12 miesiącach),
- przedsiębiorstwo staje się pełnoprawnym właścicielem auta.
Kredyt samochodowy stanowi rozwiązanie, które nie pozostaje bez wad:
- szereg formalności do dopełnienia – banki wnikliwie sprawdzają historię i zdolność kredytową przedsiębiorstwa,
- trudność w uzyskaniu kredytu przez osoby dopiero startujące ze swoim biznesem – wniosek początkującego przedsiębiorcy może zostać odrzucony. Przydatnym narzędziem będzie kalkulator kredytowy, który pozwoli Ci wyliczyć Twoją zdolność,
- konieczność zabezpieczenia kredytu.
Rodzaje kredytów samochodowych
Gdy planujesz kupno samochodu na firmę, weź pod uwagę, że tego typu kredyty są dostępne w kilku różnych wariantach.
Najpopularniejsze są:
- Klasyczny kredyt samochodowy – przypomina nieco kredyt gotówkowy, ale wiąże się z niższymi kosztami. Jest to produkt finansowy na konkretny cel, dlatego pozwala bankom dobrze zabezpieczyć swoje interesy na wypadek opóźnień w spłacie. Firmy najczęściej mogą podpisać umowę na okres od 6 miesięcy nawet do 12 lat. Do wyboru pozostają raty stałe oraz malejące.
- Kredyt na samochód z ratą balonową – opcja ta dzieli spłatę zobowiązania na kilka etapów. Musisz wpłacić wkład własny (zwykle co najmniej 10% wartości auta). Kolejnym etapem jest spłata rat kapitałowo-odsetkowych. Ostatnim krokiem jest wpłacenie pojedynczej raty balonowej (nawet do 50% ceny pojazdu). Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy przedsiębiorstwo często wymienia auta.
- Jednoratowe i kilkuratowe kredyty na samochód – są to pożyczki 50×50, 3×33 czy 4×25, ponieważ mogą mieć różną liczbę rat, które należy wpłacić w określonych terminach (ustalonych z góry). Zaletą tej opcji jest brak oprocentowania. W zamian musisz jednak wykupić ubezpieczenie na życie oraz wpłacić do banku prowizję.
Warunki, formalności, ulgi podatkowe
Musisz złożyć wniosek o kredyt samochodowy oraz potwierdzić sytuację finansową przedsiębiorstwa. Bank przeanalizuje podane informacje i dostarczone dokumenty, sprawdzi dane o firmie w BIK i BIG, a następnie wyda decyzję pozytywną lub odmowną. Czasami warunkiem otrzymania finansowania jest konieczność wpłaty wkładu własnego (zwłaszcza przy autach używanych).
Do formularza zgłoszeniowego najczęściej trzeba dołączyć dokumenty:
- potwierdzające źródło i wysokość dochodów – rozliczenie PIT, sprawozdanie finansowe spółki, zaświadczenie z KRS lub CEIDG,
- kupowanego pojazdu – kopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu,
- potwierdzające tożsamość kredytobiorcy – dowód osobisty lub prawo jazdy.
Zakup samochodu na firmę pomoże Ci obniżyć koszty działalności. Możesz odliczyć całość lub połowę podatku VAT od transakcji.
W koszty możesz wliczyć:
- opłaty manipulacyjne,
- prowizję dla banku,
- odsetki kredytowe,
- wykup polisy.
Wybierz bank z elastyczną ofertą
Na rynku znajdziesz szeroki wybór kredytów samochodowych dla firm, dlatego dokładnie porównaj oferty. Nie masz zdolności kredytowej lub poszukujesz bardziej elastycznej oferty? Inwestycję pozwolą Ci także sfinansować kredyty gotówkowe, które często dostępne są online. Są one wyżej oprocentowane, ale wiążą się z mniejszą liczbą formalności i pozwalają szybko pozyskać potrzebne środki. Przedsiębiorstwa, które mają już wiele innych zobowiązać, mogą rozważyć kredyty konsolidacyjne, pozwalające połączyć kilka lub nawet kilkanaście rat w jedną i poprawić swoją zdolność kredytową.
Ja mam auta na firmę w leasingu i bardzo jestem z tej opcji zadowolony. 🙂