Idea zrównoważonego rozwoju oraz łączącego się z nią zrównoważonego biznesu już od dłuższego czasu uznawana jest za odpowiedni kierunek w działaniu przedsiębiorstw o różnej wielkości. Choć nie jest ona precyzyjnie zdefiniowana, zakłada funkcjonowanie firmy odpowiedzialnej społecznie, często łączącej się ze wspieraniem ekologii, dbałością o środowisko. Przedsiębiorstwo zyskuje uznanie świadomego zagrożeń społeczeństwa. Jakie pomysły na prowadzenie zrównoważonego biznesu warto wcielić w życie?
Szerokie spektrum możliwości
Zrównoważony biznes, z angielskiego sustainability, jest już tak właściwie wymogiem XXI wieku. Generalnie bez względu na charakter działalności gospodarczej można zadbać o wizerunek firmy w taki sposób, by działania były odpowiedzialne społecznie. Ważna jest wiarygodność, odpowiedzialne traktowanie pracowników, pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko, uwzględnianie w funkcjonowaniu stanu gospodarki. Sposobów na to jest wiele i choć wiążą się one zwykle z jakimiś kosztami, warte uwzględnić je w budżet planie.
Pracownicy są kluczem do sukcesu
Bardzo często klienci czy kontrahenci, szukając informacji o danym przedsiębiorstwie, chcą sięgać do danych z pierwszej ręki – pracowników. Jednak to oczywiście niejedyny powód, dla którego zrównoważony biznes powinien bazować na odpowiednim podejściu do pracowników. Warto stworzyć dla nich taką atmosferę, by stali się w sposób dobrowolny ambasadorami marki, świadczyli pozytywnie o pracodawcy. Jakie działania warto podjąć? Oto kilka przykładów:
- stworzenie przyjaznej atmosfery w pracy, oferta prostych korzyści mających pozytywny wpływ również na środowisko, na przykład darmowe bilety miesięczne na komunikację miejską,
- powitanie nowych pracowników – stworzenie pakietu ekologicznych przydatnych akcesoriów logowanych, na przykład workoplecaki, notesy, długopisy,
- uwzględnienie w obowiązkach pracownika działań prospołecznych mające dobry wpływ na otoczenie i współpracowników.
Nawet w przypadku biznesów jednoosobowych niektóre z pomysłów można wcielić, uwzględniając kontrahentów, kontakty biznesowe.
Odpowiedzialne działania marketingowe
Praktycznie na każdy rodzaj biznesu składa się reklama, działania marketingowe. Warto dobrze ją przemyśleć, w szczególności w sytuacji, gdy wychodzi ona poza sieć Internetu i komunikację elektroniczną. Papier z recyklingu na ulotki, które mogą pełnić jeszcze dodatkową funkcję, wspólne działania z lokalnymi firmami promujące w naturalny sposób markę, a może rezygnacja z nieprzydatnych plastikowych gadżetów szkodzących środowisku na rzecz ich ekologicznych wersji? To tylko proste przykłady z wielu opcji, jakie proponują doświadczeni specjaliści od reklamy we współczesnych realiach zrównoważonego biznesu.
Akcje społeczne wspierające świadomość
Nie ulega wątpliwości, że w idei zrównoważonego biznesu bardzo ważny jest aspekt społeczny. Ma to zresztą swoje uzasadnienie w szansie na dotarcie do potencjalnego klienta. Nawet drobne, ale długofalowe działania zwiększające na przykład świadomość ekologiczną, edukujące i przy okazji wykorzystujące łagodny marketing, lokowanie produktu, usługi czy samej marki są szansą na dopełnienie wizji firmy działającej w zrównoważony sposób.
Zachwycony jestem tym artykułem 🙂