Chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość pod względem finansowym, należy pomyśleć o tym z dużym wyprzedzeniem. Jednym ze sposób jest przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych, czyli comiesięczne odkładanie gotówki pochodzącej z trzech źródeł – pensji pracownika, od pracodawcy i z budżetu państwa, na specjalnie utworzone konto. Jaka jest wysokość wpłat i kiedy można sięgnąć po zgromadzone środki?
Zasady dotyczące wpłat na PPK
Przystąpienie do PPK jest dobrowolne, jednak każdy pracownik automatycznie zostaje zapisany do programu oszczędnościowego. Jeżeli nie chcemy, aby z nasza pensa została pomniejszona o kwotę przeznaczoną na PPK, to wówczas należy złożyć pisemną rezygnację. Gdzie można to uczynić? W kadrach lub firmie, która na rzecz pracodawcy świadczy usługę payroll services Poland, czyli administracyjno-kadrową. Co do wysokości miesięcznych wpłat, to nie są one takie same dla każdego, lecz wynikają z wysokości wynagrodzenia i stanowią jego 2% tyle stanowi wkład pracownika. Pracodawca z kolei zobligowany jest do wpłaty podstawowej stawki w wysokości 1,5% pensji pracownika, przy czym istnieje możliwość zwiększenia wpłaty do 2,5%, ale jest wyłącznie dobra wola pracodawcy. Do tego dochodzą wpłaty dokonywane przez państwo. W ich skład wchodzi jednorazowa wpłata powitalna wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne wynoszące 240 zł.
Wypłata zgromadzonych środków
Pracownicze Plany Kapitałowe powstały z myślą o tym, żeby wejść w posiadanie dodatkowej gotówki, którą będziemy mogli wykorzystać na emeryturze. Stąd też zgromadzone środki co do zasady mogą zostać wypłacone dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Są jednak od tej reguły wyjątki. Jednokrotnie można wypłacić wszystkie środki na wkład własny do zakupu mieszkaniu lub budowy domu. Z tym że, w ciągu 15 lat kwotę należy zwrócić na konto PPK (rozpoczęcie spłaty w ciągu 5 lat od dnia wypłaty). Innym przykładem wcześniejszego skorzystania z pieniędzy znajdujących się na koncie w ramach PPK jest poważna choroba i m.in. całkowita niezdolność do pracy. W innym razie po gotówkę będziemy mogli sięgnąć po 60. roku życia. Bez potrącenia podatku będzie można wyciągnąć jednorazowo do 25% zgromadzonych środków, a reszta będzie wypłacana co miesiąc przez okres minimum 10 lat.
PPK to możliwość zaoszczędzenia dodatkowej gotówki na emeryturę, do której dokładają się pracodawca oraz państwo. W przypadku śmierci pracownika i niewykorzystania zgromadzonych środków zostają one przekazane jego spadkobiercom.
Bardzo ciekawy artykuł. Przyznam się, że wcześniej nie wgłębiałem się w działanie PPK a jednak warto.