Artykuł partnera.
W każdym współczesnym silniku spalinowym za jego prawidłową pracę odpowiada układ rozrządu. To dość złożony element silnika o skomplikowanej budowie. Jaką dokładnie funkcję pełni rozrząd, Z jakich części się składa i jak pracuje? Na czym polegają najczęstsze awarie układu rozrządu?
Za co odpowiada rozrząd w samochodzie?
We współczesnych silnikach układ rozrządu jest odpowiedzialny za synchronizację zaworów dolotowych oraz wylotowych z układem korbowo-tłokowym silnika. W pierwszym przypadku kieruje więc dopływem powietrza do cylindrów, które następnie jest spalane w jednostce napędowej, a w drugim za usuwanie powstałych tam spalin. Te zaś następnie trafiają do układu wydechowego. Prawidłowa praca rozrządu opiera się na niezwykłej precyzji, ponieważ decyduje o tym, jak szybko powietrze trafia do silnika, z jaką częstotliwością oraz jak długo w nim przebywa. Układ rozrządu wymaga ścisłej synchronizacji z układem wtrysku paliwa. Najmniejsze rozregulowanie rozrządu doprowadza do nieprawidłowej pracy jednostki napędowej.
Jak zbudowany jest rozrząd?
Dzisiejsze rozrządy są bardzo skomplikowane. Wyróżniamy układy wyposażone w pasek rozrządu lub łańcuch rozrządu. We współczesnych górnozaworowych silnikach rozrząd znajduje się w ich górnej części czyli nad blokiem silnika.
Współczesne rozrządy posiadają jeden lub dwa wałki zintegrowane z własnym kołem zębatym. Za regulację dopływu powietrza odpowiadają zawory dolotowe w postaci grzybków na sprężynach. Podobną konstrukcję mają zawory wylotowe. Pomiędzy zaworami a wałem rozrządu znajdują się popychacze i dźwigienki zaworowe. Układ rozrządu jest również wyposażony w napinacz paska bądź łańcucha.
Płynną pracę układu rozrządu zapewniają elementy układu zmiennych faz rozrządu, które przesuwają wałek rozrządu za sprawą naporu ciśnienia oleju silnikowego. Dzięki zmiennym fazom praca silnika ulega optymalizacji zależnie od aktualnego obciążenia. Dodatkowo układ jest wyposażony w czujnik położenia wału korbowego oraz czujnik położenia wału rozrządu – oba urządzenia są połączone z komputerem sterującym silnikiem.
Na czym polegają najczęstsze awarie rozrządu?
Najpoważniejsze uszkodzenia związane z układem rozrządów dotyczą uszkodzenia pasków rozrządu. Pasek stanowi jego kluczową część, która synchronizuje pracę pomiędzy wałem korbowym a wałkiem rozrządu. Najpopularniejsze awarie paska rozrządu to:
- naderwanie paska rozrządu ze względu na duże napięcie,
- pęknięcie paska rozrządu ze względu na jego wyeksploatowanie bądź zablokowanie,
- uszkodzenie paska rozrządu na skutek jego zabrudzenia olejem silnikowym,
- pęknięcie na pasku rozrządu ze względu na przegrzewanie się silnika,
- naderwanie bloków paska rozrządu z powodu błędnego ustawienia kół zębatych.
Rozrządy we współczesnych jednostkach napędowych są poddawane dużym obciążeniem, a pasek to typowa część eksploatacyjna, która z czasem będzie wymagała wymiany. Niezależnie od posiadanego pojazdu warto zadbać o części najwyższej jakości, które w atrakcyjnych cenach można kupić przez internet w sklepie internetowym Aparts. W ofercie znajdują się zresztą nie tylko elementy układu rozrządu, ale dosłownie wszystkie możliwe części do motocykli i samochodów ciężarowych oraz osobowych, podobnie jak płyny eksploatacyjne i akcesoria.