Artykuł partnera.
Ludzie mają wiele pytań dotyczących rozwodu, co się z nim wiąże, jak postępować z rozwodem i tak dalej. Dlatego postaram się odpowiedzieć na niektóre z najczęstszych pytań, które ludzie wydają się mieć w obliczu rozwodu. Rozwód jest czynnością prawną między osobami zamężnymi w celu rozwiązania ich związku małżeńskiego. Można to określić jako rozwiązanie małżeństwa i jest to zasadniczo działanie prawne, które kończy małżeństwo przed śmiercią któregokolwiek z małżonków.
Rozwód – najważniejsze informacje
Przepisy dotyczące braku winy odebrały potrzebę znalezienia winy. Prawo rozwodowe bez winy daje każdej ze stron swobodę pozywania o rozwód tylko z roszczeniem o „niemożliwe do pogodzenia różnice”. Z tych praw zrodziła się koncepcja jednostronnego rozwodu: każdy z partnerów odczuwających potrzebę zakończenia małżeństwa mógł to zrobić i mógł odejść. Separacja prawna jest bardzo podobna do rozwodu. Obejmuje to ten sam proces składania dokumentów w sądzie, aby rozpocząć postępowanie sądowe, a sąd musi podejmować takie same decyzje dotyczące dzieci, długów i majątku, jak w przypadku rozwodu. Jednak pod koniec procesu strony są w separacji prawnej, a nie rozwiedzione. Oznacza to, że nadal są małżeństwem, ale nie są za siebie odpowiedzialni.
O tym warto pamiętać!
Celem rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa stron. W tym celu strony i sąd muszą zdecydować, w jaki sposób rozpatrzyć kwestie pieczy nad małoletnimi dziećmi i ich umieszczenia oraz jak podzielić majątek i długi stron. Prawo stanowe zakłada, że każda ze stron ma prawo do połowy majątku małżeńskiego, a każda ze stron jest odpowiedzialna za połowę długów małżeńskich. Majątek pozamałżeński byłby majątkiem odziedziczonym przez jedną ze stron lub przekazanym tylko jednej ze stron przez osobę trzecią, a jeżeli został zachowany w separacji, pozostanie z tą osobą po rozwodzie. Cały majątek stron jest małżeński, chyba że wykazano inaczej. Takie rzeczy jak emerytury, rachunki bankowe oraz akcje i obligacje są własnością małżeńską, nawet jeśli są przechowywane w imieniu tylko jednej ze stron. Majątek wniesiony do małżeństwa jest nadal małżeński, chociaż w zależności od długości małżeństwa i charakteru majątku sąd może postanowić o przyznaniu go z powrotem stronie, która miała go przed zawarciem małżeństwa. Sądy starają się być sprawiedliwe wobec obu stron, a każda ze stron jest odpowiedzialna za pełne ujawnienie sądowi i drugiej stronie wszystkich aktywów i długów. W zależności od długości małżeństwa, wieku i stanu zdrowia stron oraz zdolności każdej ze stron do uzyskania dochodu i utrzymania małżeńskiego standardu życia, sąd może zarządzić wypłacanie drugiemu przez jednego z małżonków alimentów. Adwokat od rozwodów z Wrocławia pomoże przejść nawet przez najbardziej skomplikowaną sprawę rozwodową.