Określenie sieć WAN nie powinno być nikomu obce, chociaż z reguły spotkać się z nim można w przypadku bardziej sformalizowanego żargonu informatycznego. Tego typu sieci stanowią bowiem podstawę, jeśli chodzi o transfer wszelkiego rodzaju danych cyfrowych realizowany na dużą odległość. Nadal brzmi to dość enigmatycznie? Nie szkodzi! Za chwilę wszystko wyjaśnimy i niektórzy z pewnością będą zaskoczeni, że korzystają z tego typu sieci każdego dnia!
Sieć WAN – czym jest?
Podstawowa definicja sieci WAN (ang. Wide Area Network) wyjaśnia, że tego typu struktury to po prostu rozległe sieci komputerowe. W praktyce oznacza to, że są to sieci łączące komputery znajdujące się na obszarze wykraczającym poza teren miasta, a nawet kraju czy kontynentu. Tym samym sieć WAN jest większa niż sieć LAN (lokalna sieć komputerowa łącząca komputery na ograniczonym obszarze np. w jednym budynku) czy sieć MAN (miejska sieć komputerowa). Za sprawą sieci WAN można łączyć sieci lokalne i miejskie w jedną wielką sieć, która ma praktycznie globalny zasięg.
Nie trudno się zatem zorientować, że Internet, z którego korzystamy praktycznie każdego dnia, jest jedną z największych sieci WAN. Łączy on ze sobą urządzenia rozproszone po całym świecie, sięgając wszędzie tam, gdzie znajduje się infrastruktura telekomunikacyjna. Co jeszcze warto wiedzieć o komputerowej sieci rozległej?
Elementy składowe rozległej sieci komputerowej
Na sieć WAN składa się wiele elementów, dzięki którym możemy sprawnie przesyłać dane na większe i mniejsze odległości. Jest to zarówno infrastruktura telekomunikacyjna, jak i urządzenia umożliwiające wymianę pakietów informacji. Jak to wygląda w przybliżeniu?
Podstawowe elementy sieci WAN:
- medium transmisyjne:
- przewodowe (np. światłowód, kable miedziane)
- bezprzewodowe (pasma radiowe GSM/LTE/3G/5G)
- hosty:
- komputery sieciowe
- urządzenia mobilne
- serwery
- oprogramowanie znajdujące się na hostach i urządzeniach sieciowych czy serwerach
- urządzenia sieciowe:
- modemy
- routery
- przełączniki
- koncentratory
- karty sieciowe
- punkty dostępu
Wszystko to łącznie pozwala tworzyć rozległe sieci komputerowe o zasięgu międzykontynentalnym, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnego świata. Na tym jednak nie koniec, ponieważ obok największej znanej sieci WAN, jaką jest wspomniany już wcześniej Internet, funkcjonują również inne jej rodzaje.
Rodzaje sieci WAN
Sieci WAN można podzielić przede wszystkim na te, które są ogólnodostępne i takie, które są zarezerwowane tylko dla określonych podmiotów. Internet jest właśnie taką ogólnodostępną, określaną również jako publiczna, siecią WAN. Jakie są pozostałe? Do tych najpopularniejszych niepublicznych rozległych sieci komputerowych zaliczyć należy przede wszystkim sieci korporacyjne, uczelniane czy sieci instytucji państwowych.
Najczęściej dostęp do nich jest ograniczony poprzez usługę IP VPN wykorzystującą protokoły MPLS, dlatego korzystać z nich może określona grupa użytkowników. Przy czym sam transfer danych jest w tego typu sieciach szybszy i o wiele bezpieczniejszy niż w przypadku zwykłego Internetu.