Skuteczna reklama – czyli jaka?
Podstawowym założeniem reklamy jest przekazanie oferty w sposób atrakcyjny i efektywny, aby zyskać kolejnych klientów. Powinna być ona skutecznym i czytelnym komunikatem. Językoznawcy mówią o kilku podstawowych zasadach, jakimi należy się kierować przy jej kreowaniu. Pierwszą z nich jest atrakcyjność. Reklama powinna być atrakcyjna nie tylko, jeśli chodzi o oferowany produkt czy usługę, ale i treść, a także warstwę wizualną. Co to oznacza? Komunikat nie może zrażać do siebie, być wulgarny ani obsceniczny. Warto zadbać, aby angażował. Reklama to konkret – zwięzły i przejrzysty. Świetnie oddziałuje zawarcie w niej elementu humorystycznego, wówczas łatwiej się ją zapamiętuje i zostaje na dłużej. Treści marketingowe muszą być bliskie odbiorcy, jeśli go bowiem angażują, mają większą siłę rażenia. No i najważniejsze – nie wolno zamykać się na jedno medium. Odpowiednio skomponowana i zaprojektowana identyfikacja wizualna, chwytliwa nazwa i wpadające w pamięć hasło to trio idealne.
Identyfikacja wizualna – sieć skutecznych rozwiązań
Zbudowanie strategii marketingowej dobrze jest zacząć od warstwy wizualnej, bo większość z nas jest jednak wzrokowcami i to na aspekt estetyczny zwracamy uwagę. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki i konkretnym połączeniom barw mamy większe szanse na sukces. Poza logotypem ważne jest, aby zadbać o szerszy kontekst. Znakomicie sprawdzi się tutaj druk kalendarzy czy notatników, które oddziałują dłużej niż na przykład ulotki. Namacalny gadżet reklamowy zawsze będzie bardziej skonkretyzowany i spersonalizowany, a co za tym idzie – przychylniej traktowany.
Nazwa własna – nazwa ważna
Właściwie od nazwy należałoby zacząć i na niej budować całą strategię. Wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa kończące się na -POL czy -EX już dawno odeszły do lamusa i właściwie traktuje się je jako antyprzykład dla nazwy firmy. Jeśli uda nam się znaleźć pomysł na coś chwytliwego i oryginalnego, cała kampania będzie miała dużo lepsze rokowania już na samym początku. Zdecydowanie warto się nieco pogłowić i znaleźć coś, co później będzie swoistą wizytówką na lata.
Znak rozpoznawczy – slogan
Wszyscy znamy te najważniejsze hasła, które na zawsze wpisały się do języka polskiego: „nie dla idiotów”, „pasta Kiwi but ożywi” czy „chce się ż”. Słynne „Coca-Cola – to jest to!” wymyśliła Agnieszka Osiecka. Ten prosty przekaz zawarty w kilku krótkich słowach pełnił będzie ważną funkcję w całej strategii. Slogan nie musi przekazywać skomplikowanych treści, jego skuteczność polega na czymś innym. Rymy, dynamiczny wydźwięk czy humorystyczne nawiązanie dodaje hasłu wiarygodności.