Artykuł sponsorowany.
Hulajnogi elektryczne to coraz powszechniejszy widok w naszych miastach i trudno się dziwić popularności tego poręcznego środka transportu. Z jego pomocą unikniemy korków, problemów z parkowaniem, a także zaoszczędzimy czas oraz pieniądze, które normalnie wydalibyśmy na paliwo bądź bilety. Hulajnoga elektryczna posiada również dodatkową zaletę pod postacią zerowej emisji spalin, co oznacza, że jest przyjazna środowisku.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hulajnogi elektrycznej?
Wzrost oraz waga użytkownika – bogata oferta hulajnóg sprawia, że do naszej dyspozycji mamy modele dla dzieci, a także bardziej wytrzymałe pojazdy dla dorosłych. Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę to maksymalny udźwig hulajnogi oraz jej rozmiary. Swobodny dostęp do manetek nie tylko wpływa na komfort, ale również na bezpieczeństwo podczas jazdy.
Waga oraz łatwość składania – ogromną zaletą hulajnogi jest jej poręczność. Prosty system składania powinien być priorytetem dla osób, które korzystają z pociągów lub autobusów, po czym przesiadają się na hulajnogę. Warto również zapoznać się z wagą modelu, aby upewnić się, że będziemy w stanie komfortowo nosić hulajnogę, wewnątrz budynków lub środków transportu. Jeżeli zależy nam na zachowaniu pełnej mobilności, warto rozważyć wybór modelu, który zmieści się w plecaku – niektóre firmy produkują nawet specjalne torby lub walizki na hulajnogi.
Rozmiar kół oraz opon – tak samo, jak w przypadku roweru czy motocykla, koła hulajnogi są kluczowym czynnikiem, który decyduje o komforcie w czasie jazdy. W tym przypadku większa średnica oznacza lepszą amortyzację oraz sprawniejsze poruszanie się po nierównej powierzchni. Jeżeli zamierzamy poruszać się jedynie po gładkich ścieżkach rowerowych, małe koła zdadzą egzamin, jednakże przy pokonywaniu krawężników czy jeździe po chodniku możemy napotkać trudności. Ciekawostką w segmencie hulajnóg elektrycznych są modele przeznaczone do jazdy po nieutwardzonej nawierzchni. Terenowa hulajnoga elektyczna jest zazwyczaj cięższa i cechuje się masywniejszą budową od modeli miejskich, co rekompensuje większą mocą.
Zasięg oraz czas ładowania – w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych musimy pamiętać o regularnym ładowaniu. W przypadku hulajnogi czas pełnego uzupełnienia akumulatorów wynosi od kilku do kilkunastu godzin – w zależności od konkretnego modelu – jednakże zasięg 20-30 kilometrów w pełni wystarczy, aby pokonać drogę do szkoły lub pracy. Niektóre hulajnogi dysponują wyjątkowo dużym zasięgiem jazdy, który wynosi nawet 70 lub 100 kilometrów, co pozwala myśleć o krótkich wycieczkach lub ładowaniu akumulatorów raz na kilka dni.
Dodatkowe wyposażenie – dostępne na rynku hulajnogi mogą dysponować szeregiem udogodnień, które mogą znacząco poprawić komfort jazdy. Oprócz oświetlenia, wzmocnionych hamulców oraz wyświetlaczy LCD możemy spotkać się z systemem KERS, który w czasie hamowania odzyskuje część energii elektrycznej i przekazuje ją z powrotem do akumulatora. Tempomat jest również często spotykanym dodatkiem, umożliwiającym na dostosowanie maksymalnej prędkości do otoczenia – na przykład tryb jazdy z prędkością 5 kilometrów na godzinę znakomicie sprawdzi się podczas jazdy chodnikiem.