Systemy samoobsługi w gastronomii są niezwykle przydatne w każdym średnim lub większym lokalu, gdzie klient może samoczynnie opłacić zamówienie bez konieczności pilnowania go przez nasz personel. W sklepach wielkopowierzchniowych i restauracjach coraz większą popularnością cieszą się punkty samoobsługowe, które ułatwiają proces kasowania produktów. Niektóre małe firmy mogą również skorzystać z tego typu systemu, choć warto to przemyśleć ze względu na powierzchnię. W mniejszych firmach sprawdzi się mobilny punkt samoobsługowej zapłaty, umiejscowiony na przykład tuż przy stole w restauracji. Wówczas wystarczy przyłożyć kartę do czytnika zamontowanego w tablecie (może to posłużyć jako mobilny samoobsługowy terminal).
Systemy samoobsługi w gastronomii
Punkty samoobsługowe najlepiej sprawdzają się w dużych sklepach i restauracjach, ponieważ każdy taki punkt zajmuje powierzchniowo nieco więcej miejsca. W przypadku małych lokali może się nie sprawdzić ze względu na ich małą powierzchnię. Jednak to właśnie systemy samoobsługi w gastronomii zwiększają wydajność firm gastronomicznych, generując dodatkowe oszczędności..
To, czy system sprzedażowy do samoobsługi jest dobrym pomysłem dla Twojej firmy, zależy tak naprawdę od rodzaju i wielkości prowadzonej działalności. Oto kilka potencjalnych zalet systemu samoobsługowego. Mniej osób potrzebnych do kontroli sprzedaży i zapłaty, a więc w przypadku sklepu będzie to oznaczać mniejszą liczbę kasjerów. Posiadanie punktu samoobsługowego sprawia, że pracownicy mogą zająć się innymi czynnościami niż obsługa kas.. Jest to także wygodna opcja dla klientów, którym zależy na oszczędności czasu: nie muszą stać w kolejce lub czekać na pracownika, który skasuje im towar.
Możliwości sprzętowe POS
System POS łączy w sobie sprzęt i oprogramowanie. Z czego jednak składa się POS? Na podstawowym poziomie systemu POS w formie online wymaga się jedynie zainstalowania oprogramowania na własnym komputerze lub tablecie. Jednak większość systemów POS zawiera znacznie więcej elementów sprzętowych, takich jak: terminal z ekranem dotykowym, ekran wyświetlacza skierowany do klienta, kasa lub szuflada, skaner kodów kreskowych, drukarka etykiet, skala dla przedmiotów sprzedawanych na wagę, drukarka pokwitowań, czytnik kart kredytowych.
W ramach systemu POS posiadany przez Ciebie sprzęt musi być zintegrowany, aby ze sobą współpracował i był kompatybilny z oprogramowaniem. Najprostszym sposobem osiągnięcia tego jest zastosowanie kompleksowego systemu POS. Oprogramowanie może się różnić w zależności od typu systemu, w który zainwestujesz. Chociaż niektóre funkcje mogą być przydatne w prawie każdej firmie, nie wszystkie firmy będą potrzebować takich samych możliwości oprogramowania. Warto o tym pamiętać, kiedy będziesz wybierać swój system POS do samoobsługi klienta w firmie gastronomicznej lub restauracji.