Chcesz wiedzieć, gdzie najczęściej są wykorzystywane noże introligatorskie, z jakich materiałów są produkowane i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Noże introligatorskie – gdzie są wykorzystywane?
Noże do cięcia papieru to podstawowe narzędzie wykorzystywane w branży introligatorskiej. Bez właściwego doboru odpowiednich noży, możesz zapomnieć o wysokiej efektywności pracy maszyn introligatorskich takich jak trójnoże, gilotyny czy trymery.
Zapewniają precyzyjne cięcie pod konkretnym kątem, które z kolei jest jednym z najważniejszych elementów przekładających się na uzyskanie pożądanego efektu w procesie produkcyjnym przemysłu papierniczego.
Prowadzisz zakład poligraficzny? Zadbaj o profesjonalne noże introligatorskie wykonane z materiałów najwyższej jakości. Postaw na sprawdzone, jakościowe rozwiązania, które dzięki odpowiedniemu serwisowi przedłużającemu ich żywotność pomogą Ci zrealizować nawet najbardziej wymagające zlecenia dla Twoich klientów.
Na co zwrócić uwagę wybierając noże introligatorskie?
Odpowiedź, która być może przychodzi Ci jako pierwsza do głowy to cena. Zastanów się jednak przez chwilę, czy to właśnie koszt zakupu powinien być najważniejszym aspektem decydującym o zakupie konkretnych noży introligatorskich?
Niska cena, czyli czy taki zakup faktycznie się opłaca?
Niska cena prawdopodobnie okaże się atrakcyjna tylko na pozór, zwłaszcza jeśli w parze z nią nie będzie szła doskonała jakość wykonania oraz wytrzymałość materiału wykorzystanego w procesie produkcji. Takie noże szybciej się zużyją, a Ty znów staniesz przed koniecznością zakupu kolejnego produktu.
Postaw na wysoką jakość produktów!
Przy wyborze noży introligatorskich kieruj się przede wszystkim ich wytrzymałością i odpornością na ścieranie, zwłaszcza jeśli prowadzisz zakład nastawiony na masową produkcję i zależy Ci przy tym, aby każde cięcie było wykonane perfekcyjnie.
Porównując poszczególne materiały wykorzystywane w procesie produkcyjnym noży introligatorskich, można zauważyć, że niektóre z nich cechują się znacznie dłuższą żywotnością niż inne.
Nie tylko stal szwedzka, czyli z jakich materiałów są produkowane noże introligatorskie?
Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rozwiązań. Do wyboru masz m.in. noże introligatorskie wykonane ze stali szwedzkiej oraz stali szybkotnącej HSS, a także noże z wkładką widiową. Czym charakteryzują się poszczególne materiały?
Stal szwedzka
Jednym z popularniejszych materiałów jest stal szwedzka. Wytwarzane z niej noże przeznaczone są do cięcia między innymi papieru oraz kartonu. Cechuje ją stosunkowo niska żywotność. Jeśli szukasz narzędzi, których teoretyczny czas pracy jest znacznie dłuższy, zastanów się nad wyborem produktów wykonanych np. ze stali szybkotnącej HSS.
Stal szybkotnąca HSS
Jakie zalety ma stal szybkotnąca HSS – High Speed Steel? Nawet czterokrotnie przewyższa trwałością stal szwedzką. W jej składzie znajduje się 12% wolframu oraz 18% chromu. Ponadto jest to materiał uniwersalny, stosowany do produkcji noży przeznaczonych zarówno do precyzyjnego cięcia papieru, kartonu, jak i kredy.
Noże introligatorskie z wkładką z węglika spiekanego
Zależy Ci na wyjątkowej wytrzymałości materiału? Chcesz, aby zakupiony produkt cechował się długą żywotnością – nawet 60-krotnie dłuższą od stali szwedzkiej? Optymalnym wyborem mogą okazać się noże z wkładką z węglika spiekanego.
Możesz zdecydować się m.in. na:
- noże Widia z wkładką uniwersalną – mają wytrzymałość 10 x większą niż standardowa stal;
- noże Widia Longlife – 20-krotnie przewyższają żywotnością noże ze stali szwedzkiej;
- noże Widia Genesis – w ich przypadku możesz liczyć nawet na 40-krotnie dłuższą żywotność, w porównaniu do standardowych noży;
- noże Widia Blue Line – cechują się wytrzymałością zbliżoną do noży Widia Genesis;
- noże Widia Vitech – rozwiązanie dla osób poszukujących produktów o ponadprzeciętnej wytrzymałości.
W zależności od wybranej opcji, noże z wkładką widiową mogą być wykorzystywane m.in. do cięcia papieru, tektury, kredy, a także plastiku, aluminium oraz bardzo twardych materiałów.