Marki własne w segmencie dóbr szybkozbywalnych bardzo szybko zyskują na popularności, co oznacza, że dla przedsiębiorców są dobrą drogą do powiększania zysków ze sprzedaży. Jednak na tym nie kończą się pozytywy wprowadzenia na rynek produktów private label – dają one naprawdę szerokie możliwości w rozwoju firmy. Poznaj je wszystkie.
Zwiększone zyski ze sprzedaży
Korzyści ze sprzedaży produktów marki własnej wynikają z tego, że ten model handlu oferuje szereg optymalizacji kosztów na bardzo zróżnicowanych polach. Pierwszym z nich jest obniżenie kosztów produkcji, które po zleceniu wytworzenia produktów specjalizującemu się w tym przedsiębiorstwu są znacznie mniejsze niż w przypadku uruchomienia własnej linii produkcyjnej i zatrudnienie specjalistów oraz pracowników produkcji. Optymalizowane są także koszty marketingowe.
Stąd marka własna to możliwość zwiększenia wolumenu sprzedaży produktów tańszych niż artykuły rozpoznawalnych marek lub podniesienie marży i zbliżenie się do poziomu cen produktów marek znanych producentów.
Lojalność konsumentów
Wsłuchując się w potrzeby konsumentów dóbr, które produkujesz w ramach marki własnej, masz możliwość opracowania produktów, które będą charakteryzować właściwościami, których brakowało dostępnym dotychczas na rynku artykułom. W ten sposób spełnisz ich potrzeby i zyskasz zaufanie jako producent, który oferuje najbardziej funkcjonalny produkt na rynku.
Możliwość kształtowania rynku
Możliwość ta jest bezpośrednim następstwem zdobycia lojalności klientów. O co chodzi? W momencie, kiedy zyskujesz zaufanie konsumentów i chętnie sięgają oni po Twój produkt ze względu na jego jakość i właściwości, konkurencja zacznie zauważać odpływ klientów i spadki w sprzedaży. W związku z tym będzie musiała podjąć kroki w kierunku udoskonalenia i zmiany cech swojego produktu. Wywrzesz tym samym wpływ na działalność podmiotów konkurencyjnych, działające na tym samym segmencie rynku.
Możliwość zbudowania bogatej oferty produktów
Marki własne zyskują na popularności szczególnie w sektorze dóbr szybkozbywalnych, w branżach takich, jak spożywka, chemia gospodarcza, chemia techniczna, motoryzacyjna czy branża papiernicza. W każdej z tych branż masz możliwość stworzenia rodziny uzupełniających się produktów, które pozwolą konsumentom na kompleksowe działanie – np. dokładną pielęgnację pojazdu w przypadku zestawu kosmetyków samochodowych Twojej marki własnej.
Sprzedaż w kanale B2B
Rosnący popyt na Twoje produkty sprawi, że w swojej ofercie będą chcieli mieć je managerowie innych punktów sprzedaży. Da ci to możliwość rozpoczęcia sprzedaży nie tylko w kanale klientów indywidualnych, ale również klientów firmowych, np. za pośrednictwem hurtowni lub w sprzedaży bezpośredniej.