Różnego rodzaju ekrany towarzyszą nam niemal na każdym kroku – nie tylko w urządzeniach takich jak smartfony czy laptopy, lecz także w przestrzeni publicznej, gdzie są wykorzystywane do reklam i przekazywania informacji. Wielkoformatowe ekrany LED to dla firm coraz istotniejszy element komunikacji zarówno z klientami, jak i pracownikami.
Ekrany LED nie tylko w domu – czym jest DOOH?
Obecnie ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez licznych urządzeń, które przekazują informacje przede wszystkim za pośrednictwem wyświetlacza. Ekrany są wykonywane w różnych technologiach, takich jak LCD (ciekłe kryształy) czy PDP (plazma). Sporą część tego typu elementów stanowią także ekrany wykorzystujące diody – taka konstrukcja zapewnia niskie zużycie energii przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Z tego względu wyświetlacze LED znajdują zastosowanie zarówno w sprzętach takich jak smartfony, laptopy, tablety czy monitory komputerowe, jak i w produktach przeznaczonych dla firm.
Termin DOOH, czyli „digital out of home” („cyfrowe wyjście z domu”), dotyczy wyświetlania różnego rodzaju informacji w miejscach publicznych z wykorzystaniem technologii takich jak LCD, LED, e-papier czy ekrany projekcyjne. Możemy spotkać się również z określeniami „digital signage” oraz „digital merchandising”. Takie systemy są zazwyczaj zarządzane przez centralny system, który pozwala zmieniać wyświetlaną zawartość. Co może znaleźć się na takim nośniku informacji? W wielu przypadkach są to reklamy – DOOH to jedna z najnowocześniejszych technik marketingowych. Mogą to być także rozkłady jazdy, menu restauracji, bieżące aktualności i wiele innych. Ważnym obszarem zastosowania urządzeń związanych z digital signage są także wydarzenia sportowe. Ekrany LED wykorzystywane w tych celach muszą przede wszystkim mieć odpowiedni rozmiar, a także zapewniać sprawną pracę przez długi czas – w wielu sytuacjach są włączone bez przerwy.
Nowoczesny system informacyjny w sektorze produkcji
Wielkoformatowe ekrany są również coraz częstszym widokiem w biurach, a także firmach zajmujących się produkcją. Efektywne przekazywanie informacji stanowi nieodłączny element pracy wielu ważnych instytucji i przedsiębiorstw. Komunikacja elektroniczna jest niezwykle ważna dla nowoczesnych firm – odpowiednie wyświetlacze są w tej kwestii absolutną podstawą.
Dobrze przygotowany system informacyjny w sektorze produkcji pozwoli przede wszystkim usprawnić komunikację z pracownikami, partnerami oraz klientami. To z kolei może przełożyć się na wydajniejsze funkcjonowanie firmy i większą efektywność pracowników. Ekran o sporej przekątnej i wysokiej jakości obrazu to nieoceniona pomoc w trakcie konferencji, prezentacji i spotkań – dotyczy to szczególnie interaktywnych urządzeń.
Wielkoformatowe wyświetlacze LED to świetny sposób nie tylko na nowoczesny marketing i bardziej efektywną komunikację w obrębie firmy, lecz także skuteczną analizę informacji. Odpowiednie urządzenia pozwolą przygotować atrakcyjne, pełne treści i wartościowe wizualizacje. Dzięki nim można natomiast lepiej określić potrzeby dotyczące obszarów takich jak planowanie produkcji i dostaw, nadzór nad pracą, obsługa stanu magazynów czy zarządzanie finansami.
Aby system informacyjny w sektorze produkcji mógł działać z pełną sprawnością, istotna jest między innymi sprawna integracja poszczególnych elementów. Dobrym sposobem na osiągnięcie tego efektu może być wybieranie producentów ekranów, którzy oferują jednocześnie wsparcie w zakresie obsługi systemu – przykładem może być SSSP, czyli Samsung SMART Signage Platform. Równie istotną kwestią pozostaje dobór odpowiednich urządzeń.
Jak wybrać ekrany LED do komunikacji cyfrowej?
Wśród ekranów LED przeznaczonych do zastosowań takich jak digital signage czy systemy informacyjne dla firm można znaleźć wiele produktów o różnych parametrach. Aby móc wykorzystać pełnię ich potencjału, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Jedną z nich jest lokalizacja wyświetlacza – jeśli ma on znajdować się na zewnątrz, konieczny będzie zakup rozwiązań odpornych na deszcz i inne trudne warunki atmosferyczne, czyli ekranów zewnętrznych. W przypadku sporego natężenia światła słonecznego w danym miejscu należy postawić na ekrany o wysokiej jasności.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest rozstaw pikseli (pixel pitch). To parametr, który powinien być dobrany przede wszystkim pod kątem odległości odbiorcy od ekranu – im krótszy dystans, tym mniejsza powinna być także odległość między poszczególnymi pikselami.
Ponadto należy zwrócić uwagę na wytrzymałość ekranu, łatwość serwisowania w razie awarii, a także dodatkowe funkcje. Tego typu wyświetlacze mogą służyć nie tylko do statycznego przedstawiania informacji – na rynku znajdziemy również między innymi produkty umożliwiające interakcję poprzez dotyk.