Decydując się na otwarcie sklepu z kosmetykami należy wziąć pod uwagę kluczowe aspekty, które pomogą w realizacji przedsięwzięcia. Własna drogeria to nie tylko sprzedaż kosmetyków, ale również wynajem lokalu, projekt i wykonanie mebli, czy też znalezienie dostawców. Na czym powinno się skupić planując otwarcie własnego sklepu z kosmetykami?
Tworząc projekt sklepu z kosmetykami, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
- Jakie produkty będą tam sprzedawane – konkretny rodzaj kosmetyków / różne rodzaje, jednej marki / kilku marek
- Skąd będzie pochodziło zaopatrzenie sklepu – własnoręcznie robione kosmetyki, bezpośrednio od producenta / dystrybutora, dostawy z kraju / zagranicy
- Lokalizacja sklepu
- Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny lokalu – wielkość, umeblowanie, kolorystyka
- Rodzaj prezentacji produktów – na półkach, witrynach, gondolach
- Dodatkowe aspekty np. połączenie sklepu razem z gabinetem kosmetycznym
Planując założenie sklepu z kosmetykami, prawdopodobnie odpowiedź na pierwsze trzy pytania pojawiła się już na początku. Trudniej o pomysł na wygląd, a raczej zrealizowanie ewentualnego projektu. Należy pamiętać że sklep powinien się dobrze prezentować i być funkcjonalny, tak aby klient mógł łatwo znaleźć to czego szuka lub zwrócić uwagę na inne produkty, które mogą mu się spodobać. Dlatego projekt i wykonanie mebli najlepiej zlecić specjalistom, którzy dostosują ich odpowiednie wymiary, wygląd i rodzaj.
Meble do sklepu z kosmetykami
Kosmetyki w sklepie mogą być prezentowane na wiele sposobów. Mogą znajdować się na półkach posortowane ze względu na rodzaj (np. pielęgnacyjne, zapachy, do ciała, do twarzy) lub markę. Dodatkowo witryny sklepowe powinny prezentować wybrane produkty tak aby były zauważalne i zachęcały do odwiedzenia sklepu. Na gondolach można umieścić kosmetyki, które chce się bardziej wyeksponować. Dlatego meble do sklepu z kosmetykami trzeba dokładnie zaplanować przed otwarciem, rozpatrzeć co gdzie i jak ma być postawione, ile produktów ma się zmieścić na półce i jakie ustawienie mebli najlepiej je wyeksponuje oraz zachęci do zakupu.
Warto jest skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki nim meble zostaną dobrane zgodnie z ich przeznaczeniem, dostosowane na wymiar, a zaplanowanie ich ustawienia pomoże w osiągnięciu jak najlepszej prezencji sprzedawanych kosmetyków. Dodatkowym atutem jest to że powierzchnia lokalu zostanie wykorzystana w całości użytecznie i funkcjonalnie, a cały proces zostanie wykonany przez specjalistów od projektu aż po montaż.
Własna drogeria gotowa do otwarcia
Mając wybrany rodzaj kosmetyków, dostawców, zaopatrzenie i funkcjonalne umeblowany lokal, sklep jest gotowy do otwarcia. Na koniec zostaje tylko zadbać o marketing i poinformować potencjalnych przyszłych klientów o nowo otwartej drogerii.