Zakup ciągnika siodłowego lub naczepy stanowi dla wielu przedsiębiorców spore wyzwanie finansowe. Sytuacji nie ułatwiają rosnące z roku na rok ceny tego typu pojazdów. Na szczęście zdobycie potrzebnego w firmie sprzętu nie musi wcale równać się jego zakupowi. Na rynku istnieją opcje umożliwiające korzystanie z wybranych pojazdów bez konieczności ich nabycia. Mamy tu na myśli leasing oraz coraz chętniej wybierany wynajem długoterminowy ciągników siodłowych i naczep. Które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne? Tego dowiesz się z naszego artykułu, zapraszamy do lektury!
Wynajem ciągników siodłowych i naczep a leasing
Rozróżnienie leasingu i wynajmu długoterminowego może niekiedy przysparzać trudności. Wynajem długoterminowy naczep czy też ciągników siodłowych jest formą dzierżawy pojazdu na dany okres, a jego rozliczenie polega na dokonywaniu comiesięcznych, dokładnie ustalonych w podpisanej umowie, płatności. Poza nimi użytkownik naczepy lub ciągnika ponosi już tylko koszty benzyny. Bieżące naprawy, serwis, ubezpieczenie, auto zastępcze czy też assistance z reguły są objęte przez abonament. Leasing nie daje takich możliwości. Stąd też leasingobiorca będzie musiał zapłacić za naprawy, serwis czy dodatkowe ubezpieczenia z własnej kieszeni. Leasingodawca zazwyczaj narzuca też serwisowanie pojazdu w określonych punktach, a niewywiązanie się z umowy, wiązać się będzie z konsekwencjami dla leasingobiorcy.
Leasing pojazdów – czy zawsze się opłaca?
Leasing jeszcze nie tak dawno temu najpopularniejszym sposobem pozyskania pojazdu do użytku firmowego bez konieczności jego kupna, czy to za gotówkę czy na kredyt. Często uciążliwy był jednak np. minimalny okres leasingu wynoszący dwa lata. Nie wszyscy właściciele firm byli gotowi na zobowiązania na dłużej. Do problemów, z którymi muszą się również mierzyć leasingobiorcy, należą także wysokie raty leasingowe, kłopotliwe rozliczanie pojazdu i częsty brak pełnego pakietu serwisowego, a co za nim idzie, np. konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z koniecznymi okresowymi przeglądami ciągnika czy naczepy. Skutkiem tego rośnie zainteresowanie innymi rozwiązaniami takimi, jak wynajem długoterminowy ciągników siodłowych i naczep.
Wynajem naczep i ciągników siodłowych – dlaczego warto?
Wynajem ciągników siodłowych i naczep chwalą sobie zarówno małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Dzieje się tak z kilku powodów. Niezaprzeczalnym plusem takiego rozwiązania jest to, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Wszelkie obowiązki związane z obsługą pojazdów leży po stronie firmy, która je udostępnia, nie zaś tej, która je od niej wynajmuje. Jeżeli więc jako przedsiębiorca zdecydujesz się na wynajem długoterminowy naczep lub ciągników siodłowych, nie musisz zajmować się serwisem, naprawami, zapewnieniem pojazdów zastępczych lub assistance, a także wymianą opon czy też dokonywaniem ubezpieczeń i rejestracji.
Wynajem ciągników siodłowych i naczep – inne zalety
To niejedyne przyczyny coraz większego zainteresowania właśnie taką formą korzystania z pojazdów przed firmy. Wynajem ciągników siodłowych i naczep, w porównaniu z leasingiem, równa się też większej elastyczności dla firmy. Minimalnym okresem najmu może być nawet miesiąc, a więc nie są konieczne zobowiązania na dłużej. Nie można zapomnieć i o tym, że w ten sposób nie obciążysz zdolności kredytowej swojej firmy, co w przyszłości może mieć kluczowe znaczenie. Dzięki stałej racie natomiast łatwo oszacujesz koszty biznesu. Stąd też to właśnie wynajem naczep i ciągników jest coraz częściej wybierany w miejsce leasingu i takie decyzje przedsiębiorców wcale nie dziwią.