Artykuł partnera.
Zarządzanie zasobami ludzkimi jest niezwykle ważne w każdej organizacji pragnącej odnosić sukcesy. Co dokładnie kryje się za tym pojęciem? Sprawdźmy!
Definicja zarządzania zasobami ludzkimi
Pracownicy od zawsze stanowili kapitał każdej organizacji, która bez nich nie mogłaby funkcjonować, a ich działania podlegały zarządzaniu. Jednak wiedzę z tego zakresu usystematyzowano dopiero wraz z rozwojem zarządzania jako nauki. Dziś zarządzanie zasobami ludzkimi rozumie się jako proces nabywania, rozwoju, utrzymania i wykorzystywania siły roboczej w sposób jak najbardziej efektywny z punktu widzenia organizacji. Termin jest pewnym uproszczeniem, ponieważ zasobem organizacji nie są ludzie, a raczej wiedza i zdolności, którymi oni dysponują. Z drugiej strony umowa o współpracy podpisywana jest z człowiekiem. Zarządzanie zasobami ludzkimi dotyczy nie tylko realizowanych przez pracowników zadań, ale także komunikacji z nimi oraz motywowania.
Dwa podejścia w zarządzaniu zasobami ludzkimi
W zarządzaniu zasobami ludzkimi możemy dziś wyróżnić dwa podejścia – twarde i miękkie.
Podejście twarde odwołuje się przede wszystkim do ekonomii, a zgodnie z nim pracownik traktowany jest jako zasób materialny, który musi przynieść jak najwyższą efektywność, a z pewnością przekraczającą nakłady. Chociaż tak rozumiane zarządzanie zasobami ludzkimi może się dziś wydać nieco archaiczne, nie można go pomijać, bo przecież decyduje o sukcesie ekonomicznym organizacji.
Miękkie podejście do zarządzania zasobami ludzkimi jest obecnie stale rozwijane. Dotyczy ono obszarów takich jak motywacja, komunikacja i przywództwo, które z kolei są narzędziami zwiększającymi zaangażowanie, a co za tym idzie efektywność pracowników. Obecnie skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi polega na jednoczesnym stosowaniu obu podejść.
Więcej ciekawych informacji z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, w przedsiębiorstwie lub innej organizacji, można znaleźć na stronie wiodącej agencji pracy LeasingTeam. Agencja zajmuje się między innymi rekrutacjami pracowników tymczasowych i stałych, rekrutacjami zagranicznymi, outsourcingiem i zagranicznymi delegacjami pracowników.