Napływ poszukujących zatrudnienia cudzoziemców jest w Polsce naoczny od wielu lat — przede wszystkim w przypadku obywateli migrujących z terenów Europy Wschodniej, szczególnie Białorusi i Ukrainy. Jednak zarówno zatrudnianie obywateli państw niewchodzących w skład UE, jak i tych, którzy posiadają unijne paszporty, nie obędzie się bez pewnego elementu biurokratycznego. Każdy przedsiębiorca powinien dokładnie znać przepisy prawa pracy, które regulują przyjmowanie do pracy obywateli innych krajów.
Legalne zatrudnianie obywateli Unii Europejskiej
Z racji członkostwa Polski w UE, zatrudnianie do pracy obywateli krajów będących członkami tej organizacji przebiega w sposób mniej zbiurokratyzowany. Mimo to, wymaga znajomości przepisów regulujących rejestrację pobytu pracownika, a także wydawania karty pobytu dla członków jego rodziny lub karty stałego pobytu. Wykwalifikowani specjaliści TGC Corporate Lawyers zapewniają kompleksowe wsparcie prawne w tym zakresie, dzięki czemu firma zatrudniająca może mieć pewność działania w zgodności z aktualnym stanem prawnym. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na podstronach tgc.eu.
Przyjmowanie do pracy obywateli spoza UE
Nielegalne zatrudnianie pracowników „na czarno” naraża firmę na uciążliwe i poważne kary finansowe, które mogą negatywnie wpłynąć na jej płynność finansową, a także opinię w branży. Dokumentacja, która legalizuje pobyt i pracę obywatela spoza UE obejmuje następujące pozycje:
- Zezwolenie na pracę,
- Cztery rodzaje kart pobytu: stała, czasowa, długoterminowa, a także niebieska karta UE.
Każdy z wymienionych powyżej dokumentów charakteryzuje się innymi wymaganiami formalno-prawnymi.
Korzyści wynikające z dopełnienia obowiązków formalnych przy zatrudnianiu cudzoziemców
Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Pracy, kary finansowe za nielegalne przyjmowanie do pracy obywateli innych państw wynosi od 1000 zł aż do 30000 zł. Dzięki kompleksowemu wsparciu prawnemu przy zatrudnianiu cudzoziemców, można z łatwością uniknąć takich konsekwencji.
Oczywistym faktem jest to, że lepiej zatrudniać legalnie niż narażać firmę na straty finansowe i utratę wiarygodności — właśnie dlatego skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej stanowi inwestycję, a nie formalny koszt.