Optymalizacja procesów biznesowych pozwala przedsiębiorstwom na ich stały rozwój. Eliminacja przestrzałach metod pracy, precyzowanie istniejących w firmie problemów, analizowanie marnotrawstwa i wąskich gardeł jest niezbędne, by organizacja była maksymalnie nowoczesna i jednocześnie generowała oczekiwane zyski. Optymalizacja procesów biznesowych stanowi skuteczną metodę usprawniania pracy przedsiębiorstw.
Jakie mogą być cele optymalizacji procesów biznesowych w przedsiębiorstwie?
Choć optymalizacja procesów przeprowadzana w firmie kojarzy się z wielotorowym działaniem obejmującym liczne części struktury organizacji, jest to usługa zarówno dla tych przedsiębiorstw, którym zależy na zoptymalizowaniu wielu procesów, jak i dla tych, którzy chcą poprawić funkcjonowanie precyzyjnie wskazanego obszaru – taka czynność ma wówczas związek z pracą nad zaledwie jednym procesem biznesowym.
W zależności więc od tego, jak wiele obszarów obejmuje wdrożona w przedsiębiorstwie optymalizacja procesów biznesowych, różne mogą być cele takiego działania. Opisywana czynność może być realizowana w wybranej firmie na przykład z powodu chęci obniżenia kosztów działalności, ale nie tylko. Optymalizacja procesów biznesowych może mieć na celu osiągnięcie następujących rezultatów:
- wspomniane już obniżenie kosztów działalności,
- podniesienie efektywności obecnych w przedsiębiorstwie zasobów ludzkich,
- skrócenie czasu obsługi danego procesu,
- zmiany organizacyjne po wdrożeniu nowych produktów,
- wdrożenie istotnych zmian organizacyjnych,
- uspójnienie działania po fuzji, przekształceniu firmy,
- przygotowanie do wdrożenia mikro-robotów w biurze,
- wdrożenie rozwiązań do robotyzacji i digitalizacji procesów
Jakie mogą być rezultaty optymalizacji procesów biznesowych w firmie na jej poszczególnych poziomach?
Efekty podjętej optymalizacji procesów są bezpośrednio uzależnione od tego, w jakim obszarze dokonywane są zmiany. Przykładowym rezultatem optymalizacji na poziomie stanowisk przeprowadzanej przez takie firmy jak Nova Praxis z siedzibą w Krakowie jest wyeliminowanie zadań nieefektywnych lub zmiana w sposobie realizacji określonych zadań, natomiast na poziomie procesów – usprawnienie współpracy z dostawcami bądź zdefiniowane cele dla managerów i pracowników oraz usprawnienie komunikacji między działami. W wyniku optymalizacji produktowej lub zmiany pozycji rynkowej możliwa jest między innymi digitalizacja usług i produktów czy zmiana procesów dostaw i zakupów w celu skrócenia czasu realizacji zamówień nawet o połowę. Z kolei automatyzacja procesów wiąże się na przykład z podziałem zadań na cykle albo z budowaniem mechanizmów stałego monitorowania. Robotyzacja procesów sprawia, że wiele czynności może być realizowanych bez udziału człowieka i równolegle bez potrzeby angażowania kilku osób do realizacji tych samych czynności.