Efektem rozbiórek oraz remontów są dość pokaźne ilości zanieczyszczeń, których należy w jakiś sposób się pozbyć. Jednak nie wszystko, co powstaje podczas tego typu prac, należy uznać za odpady budowlane. To oczywiście nie tylko kwestia definicji, ale też spraw związanych z ich wywózką oraz utylizacją. Sprawdźmy więc, co zalicza się do pozostałości po renowacji.
Prawna definicja odpadów budowlanych
Od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje nowe określenie odpadów budowlanych. Bardzo wyraźnie oddziela je od komunalnych. W efekcie sposób ich składowania czy przetwarzania również się różni. W myśl pkt. 6a w art. 3 ust. 1 ustawy o odpadach pojawia się informacja, że do zanieczyszczań budowlanych i rozbiórkowych zaliczają się „odpady powstałe podczas robót budowlanych”. A jak rozumieć tego typu prace? Odpowiedź znajduje się w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.), gdzie za robotę budowlaną należy uznać budowę czy prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Jak widać, definicje są bardzo intuicyjne. Trudno więc zasłaniać się nieznajomością prawa, które w tym przypadku łatwo zrozumieć, a stosowanie się do niego nie wymaga nawet szczegółowej znajomości przepisów. Nie oznacza to jednak, że do kontenera na odpady budowlane można wrzucić dosłownie wszystko, co powstaje podczas rozbiórki. Istnieje pewien podział, o którym należy w tym momencie wspomnieć.
Podział odpadów budowlanych
Ogółem istnieje możliwość zamówienia trzech rodzajów zbiornika na zanieczyszczenia powstałe wskutek remontów lub rozbiórek. Mieszczą one tzw. gruz czysty, mieszany oraz zanieczyszczony. Jak przebiega podział? Oto lista:
1) Gruz czysty składa się z materiałów nadających się do recyklingu. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim odpady betonowe i ceglane bez istotnych domieszek. Mogą to być też dachówki oraz tynki, a w niewielkim stopniu stare powłoki malarskie lub kleje (czyli elementy trudne do odseparowania).
2) Gruz zmieszany zawiera wszystkie powyższe elementy włącznie z klejami, zaprawami, glazurami, ceramiką, kaflami itp. Nie więcej niż 5% zawartości to dodatkowo płyty kartonowo-gipsowe czy materiały izolacyjne.
3) Gruz zanieczyszczony to głównie materiały nienadające się do recyklingu, a więc worki po cemencie, płyty g-k, zabrudzony styropian, wiadra po farbach, siatki montażowe oraz tekstylia.
Jak pozbyć się odpadów budowlanych?
W tym celu należy skontaktować się z odpowiednią firmą o dużym doświadczeniu w branży. Dobrym przykładem są Gruzy.pl. Dostarczany przez nią terminowo kontener na odpady budowlane np. w Bydgoszczy zostanie potem sprawnie wywieziony, a zawarty w nim gruz przekazany do recyklingu bądź utylizacji. Co więcej, klient otrzyma zaświadczenie o poprawnie przeprowadzonym procesie odbioru. To może się przydać podczas różnego rodzaju kontroli.
Usługa sama w sobie nie należy do drogich. Kontener na odpady budowlane np. we Wrocławiu nie nadwyręży więc budżetu remontowego czy inwestorskiego. To jedna z najważniejszych zalet, dla których oferta marki Gruzy.pl cieszy się tak dużym zainteresowaniem.