Czy zdarzyło Ci się, że z Twojego rachunku bankowego została pobrana kwota za zakupy, których nie zrobiłeś? A może któraś z operacji została zdublowana? Dowiedz się, jak to możliwe i jak odzyskać pieniądze utracone w wyniku nieautoryzowanej transakcji. Świadomość tego, jak należy się zachować, może uratować Twoje oszczędności!
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego kradzież pieniędzy z karty jest możliwa nawet wtedy, gdy wciąż masz ją przy sobie,
- co zrobić w przypadku dostrzeżenia na koncie podejrzanej transakcji,
- w jaki sposób odzyskać pieniądze, które znikły z konta w wyniku nieautoryzowanej płatności kartą.
Wszyscy posiadacze kart bankowych wiedzą, że ich plastikowe pieniądze muszą być pilnie strzeżone, a numer PIN i hasła do logowania w systemie bankowości internetowej nie powinny być nikomu udostępniane. Niestety, czasami nawet zachowanie wysokiego poziomu ostrożności nie pozwala zapobiec nieautoryzowanej płatności kartą. Na szczęście taka transakcja może zostać wykryta i anulowana.
Kradzież pieniędzy z karty, którą wciąż masz w portfelu? To możliwe
Jeśli w historii swojego rachunku bankowego znajdziesz transakcję, której nie rozpoznajesz, Twoją pierwszą reakcją będzie z pewnością sprawdzenie, czy Twoja karta płatnicza nie została skradziona. Pamiętaj jednak, że jej obecność w portfelu wcale nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Jak to możliwe?
Transakcje z użyciem środków z Twojego konta bankowego mogą się odbywać bez Twojej wiedzy z powodu sfałszowania karty, czyli inaczej mówiąc – kradzieży Twoich danych. Złodziej mógł wejść w ich posiadanie w wyniku fizycznego kontaktu z kartą, na przykład dzięki specjalnym nakładkom na bankomaty (tzw. skimming bankomatowy). Takie urządzenia kopiują numer karty, datę ważności bądź kod CVV lub CVC – a to wystarczy, aby wykonać jej duplikat.
Kradzież pieniędzy z karty może też mieć miejsce w wyniku skopiowania danych podczas płatności online. Zdarza się, że hakerzy pozyskują poufne informacje ze strony internetowej, na której właściciel karty wcześniej robił zakupy.
Zastrzeżenie karty – pierwszy krok do ochrony Twoich oszczędności
Aby uchronić się przed utratą większej sumy, a także mieć szansę na odzyskanie już utraconych środków, niezbędne jest niezwłoczne zablokowanie karty. Aby zrobić to szybko i bezpiecznie, możesz skorzystać z systemu zastrzegania kart Zastrzegam.pl. To system powołany przez Związek Banków Polskich, który 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu służy Ci pomocą niezależnie od tego, w którym banku działa Twoje konto. Zadzwoń pod łatwy do zapamiętania numer (+48) 828 828 828 i postępuj zgodnie z instrukcjami. Zostaniesz przekierowany bezpośrednio na infolinię odpowiedniego banku, a cały proces zastrzeżenia karty zajmie Ci zaledwie kilka minut.
Jak odzyskać pieniądze z nieautoryzowanej transakcji?
Kolejnym krokiem do rozwiązania kłopotliwej sytuacji z nieautoryzowaną płatnością kartą jest oczywiście odzyskanie skradzionych pieniędzy. Reklamację w banku możesz złożyć na kilka sposobów – osobiście w placówce, listownie, za pośrednictwem poczty elektronicznej albo poprzez konsultanta w call center. W reklamacji koniecznie uwzględnij wszystkie okoliczności, które Ci przychodzą do głowy w związku z zaistniałą sytuacją. Bank po wpłynięciu zgłoszenia rozpocznie swoje postępowanie w sprawie. Wyjaśni, czy pieniądze zniknęły w wyniku błędu systemu informatycznego, czy też może padłeś ofiarą oszustów, którzy posłużyli się sfałszowaną kartą. Bez względu na to, jaki będzie wynik dochodzenia, na tym etapie warto już mieć za sobą zastrzeżenie karty – dla pewności, że Twoje pozostałe środki są bezpieczne.
Twoja reklamacja będzie rozpatrzona, gdy reklamowana transakcja zostanie zaksięgowana. Może to potrwać kilka dni. Z samym zgłoszeniem nieprawidłowości nie warto jednak zbyt długo czekać – masz na to maksymalnie 180 dni od czasu rozliczenia w systemie.
Wiesz już, jak odzyskać pieniądze skradzione w wyniku sfałszowania karty. Jeśli Twoja reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, maksymalnie po 3 miesiącach od zgłoszenia otrzymasz zwrot środków na konto. Pamiętaj jednak, aby w przypadku podejrzanej transakcji nigdy nie zwlekać z zablokowaniem karty, ponieważ może Cię to uratować przed kolejnymi stratami środków z konta.