Podejmując się prowadzenia własnej firmy warto przemyśleć formę w jakiej będziemy działać. Dobrze wiedzieć jaki mamy wybór.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Podstawową formą prowadzenia firmy jest wciąż jednoosobowa działalność gospodarcza. Ta opcja ma zalety decydujące o tym, że wiele osób właśnie w ten sposób rusza ze swoim biznesem. Rejestracja jest szybka, darmowa i pozbawiona zbędnych formalności. Najczęściej nie ma obowiązku prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Płaci się jeden podatek z działalności. Sama firma tego typu daje przedsiębiorcy dużą dozę niezależności. Do tej pory, wśród zalet wymieniano też niski koszt prowadzenia działalności, Polski Ład zmienia w tym zakresie zasady gry, o czym poniżej.
Jeśli chodzi o wady, największym problemem może być konieczność opłacania ZUS-u, nawet jeśli firma przynosi stratę, nie zysk. Co więcej, przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem, co w przypadku problemów finansowych może mieć wpływ także na jego prywatne i rodzinne sprawy majątkowe. Nieco trudności nastręcza też dziedziczenie.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Drugą najpopularniejszą formą działalności w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wśród największych zalet tego rodzaju podmiotu wymienia się możliwość ograniczenia zakresu odpowiedzialności – wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki majątkiem osobistym, ale wyłącznie majątkiem podmiotu. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ w przypadku niepowodzenia biznesu nie tracą latami budowanego rodzinnego majątku. Zakładanie spółki z o.o. ułatwia niski kapitał zakładowy – 5000 złotych oraz uproszczona rejestracja przez Internet, za pomocą systemu S24. Sama umowa ma formę aktu notarialnego, co może być traktowane jako dodatkowa formalność, z drugiej jednak strony, notariusz zadba o formalności. Wśród wad spółki wymienić można konieczność rejestracji w KRS (czas oczekiwania na wpis może się wydłużyć) czy wymóg prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych lub obowiązek składania sprawozdań finansowych corocznie. Z tymi kwestiami można jednak łatwo sobie poradzić, zlecając prowadzenie spraw spółki profesjonaliście.
Polski Ład – czy opłaca się założyć spółkę z o.o.?
Wiele osób zastanawia się nad formą prowadzonej działalności gospodarczej głównie z powodu zmian, które wprowadza Polski Ład. Dla przedsiębiorców znaczenie ma przede wszystkim podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. W praktyce ma to bowiem takie znaczenie, że podatek dochodowy opłaca się dopiero gdy przekroczone zostaną dochody w kwocie 5100 złotych. Z drugiej jednak strony, problematyczne stało się zwiększenie obciążeń pobieranych z tytułu składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy nie mogą już odliczać od podatku składki zdrowotnej, co zwiększa koszty utrzymania działalności gospodarczej. W praktyce więc, często te wyższe koszty pochłaniają cały zysk, jaki miał przedsiębiorcom przynieść Polski Ład. Dlatego też, bardzo dobrym pomysłem może być przekształcenie działalności w spółkę z o.o. i ominięcie w ten sposób niekorzystnych regulacji. Warto wiedzieć, że istnieją firmy, które specjalizują się w zakładaniu spółek z o.o. i prowadzeniu księgowości podmiotu. Dzięki skorzystaniu z usług takiego biura, zakładanie spółek z o.o. nie będzie stanowiło żadnego problemu. Specjaliści pomogą przy wszelkich formalnościach i zadbają o detale, które zabierają sporo czasu i nie pozwalają skupić się na prowadzeniu biznesu.