Artykuł sponsorowany.
Oszczędzanie pieniędzy to nawyk, który możemy w sobie wypracować. Dzięki temu bez zbędnego wysiłku i trudności w dopięciu budżetu zgromadzimy środki na realizację swoich marzeń.
Najtrudniejszym momentem jest samo rozpoczęcie oszczędzania. Korzystając ze sprawdzonych rad i odpowiednich produktów bankowych, możemy jednak bardzo szybko utrwalić w sobie określone nawyki.
Oszczędzanie – od czego zacząć?
Oszczędzanie wymaga pewnej systematyczności z naszej strony. Jeśli chcemy skutecznie oszczędzać, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- odkładaniu środków na początku miesiąca, tuż po wypłacie, ponieważ jeśli zostawimy sobie oszczędzanie na koniec miesiąca, może się okazać, że nic nam z tego nie wyjdzie, ze względu na brak środków,
- traktowaniu oszczędzania jako zapłaty kolejnego z rachunków, takiego jak np. faktury za media – można nawet ustalić określony dzień w miesiącu, w którym będziemy odkładać określoną kwotę,
- odkładaniu po każdych większych zakupach określonej kwoty – może to być 1 zł lub 2 zł, co pozwoli na wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków,
- korzystaniu z narzędzi informatycznych takich jak arkusz kalkulacyjny do kalkulacji naszych przychodów i wydatków, co pozwoli na wydzielenie środków, które przeznaczymy na oszczędności.
Co niezwykle ważne – nie musimy zaczynać oszczędzania od dużych sum. Dzięki zasadzie procenta składanego i odsetkom każda z odłożonych na naszych produktach oszczędnościowych sum będzie mnożyć się sama. W perspektywie kilku miesięcy lub lat nasze zyski będą już bardziej zauważalne. Wśród produktów bankowych, które pozwolą nam na pomnażanie naszych środków, znajduje się rachunek oszczędnościowy. Sprawdźmy zatem, jak działa konto oszczędnościowe i co wziąć pod uwagę przy jego wyborze.
Konto oszczędnościowe – skuteczny sposób na oszczędzanie
Konto oszczędnościowe to bardzo popularny instrument finansowy. Pozwala on na generowanie zysków w formie odsetek, z tytułu zdeponowanych na nim środków. Jak działają konto oszczędnościowe? Podobnie jak rachunek bankowy, choć żeby skorzystać ze zgromadzonego na nim kapitału, trzeba go wypłacić na swój zwykły rachunek. Na rachunku oszczędnościowym każda złotówka pracuje na siebie. Oznacza to, że możemy na niego wpłacić także 200, 100, a nawet 5 złotych, w odróżnieniu od lokaty, gdzie określona jest pewna minimalna kwota wpłaty. Kapitalizacja odsetek na rachunku oszczędnościowym odbywa się na koniec miesiąca. Są one pomniejszane przy wypłacie na rachunek o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19%. W kolejnym miesiącu kapitalizacja odsetek odbywa się już od zwiększonej kwoty.
Jak wybrać konto oszczędnościowe? Oferuje je większość banków działających na terenie Polski. Takie rachunki mogą się jednak różnić wieloma parametrami. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, powinniśmy je porównać, korzystając z takich narzędzi jak porównywarki online. Parametry takie jak oprocentowanie konta oszczędnościowego czy też związane z nim opłaty mogą się bowiem bardzo różnić, w zależności od banku. Wśród rachunków oszczędnościowych, które wyróżniają się na tle innych rachunków tego typu, warto zwrócić uwagę na produkt oferowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Wysokie oprocentowanie, brak minimalnej wpłaty, możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie, bez utraty odsetek, czy wreszcie brak opłat za przelew środków na rachunek bieżący, bez względu na ilość takich przelewów w skali jednego miesiąca – to główne atuty dostępnego dla klientów banku rachunku oszczędnościowego. Oprócz tego bardzo ważne jest także to, że konto oszczędnościowe oferowane przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów założymy bez wychodzenia z domu. Wniosek w tej sprawie złożymy za pomocą bankowości internetowej. Dzięki temu możemy cieszyć się z możliwości oszczędzania już w tym samym dniu, w którym złożymy w formie elektronicznej odpowiednie pismo do banku.
Źródła:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-zaczac-oszczedzac-Poradnik-dla-opornych-7293658.html
https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-konto-oszczednosciowe