Artykuł partnera.
Dzisiaj według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego rozwodzą się dwie na trzy pary. To pokazuje jak wiele dzisiaj osób staje przed ogromnym wyzwaniem jakim jest zmiana stanu cywilnego i powrót do życia w pojedynkę. Często towarzyszą temu niełatwe emocje. Pojawiają się również liczne pytania. O tym czym jest rozwód, jak złożyć pozew oraz jak m.in. wyglądają obowiązki alimentacyjne, odpowiadamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.
Kiedy mówimy o rozwodzie?
O rozwodzie najczęściej myślimy i mówimy, gdy nie widzimy szansy dalszego powodzenia naszego związku. Wówczas zwracamy się do pełnomocnika z prośbą o wsparcie przed sądem. Sąd orzeka rozwód z kolei, gdy widzi, że wspólne życie małżonków dobiegło końca i nie ma szans na powrót do tego, co było. Kluczowa tu jest kwestia „zupełnego i trwałego” rozkładu pożycia małżeńskiego. Dzieje się tak, gdy małżonków nie łączy już więź duchowa i emocjonalna a także finansowa i gospodarcza. Najczęściej przyczyną rozwodu są romanse, niezgodność charakterów i inne spojrzenie na świat bądź odmienne oczekiwania. Sięgając po rozwód możemy to zrobić z orzekaniem o winie (jednostronnej bądź obustronnej) a także bez orzekania o winie.
Należy mieć również na uwadze, że sąd może odmówić przyznania rozwodu w sytuacjach mających m.in. na uwadze dobro małoletnich dzieci, zasady współżycia społecznego bądź, gdy rozwodu żąda strona, która jest winna rozpadowi związku.
Sprawdź rozwód – kancelaria Tomasz Walczak, Kraków
Jak złożyć pozew o rozwód?
Kompletnie wypełniony pozew, sporządzony przez pełnomocnika należy dostarczyć do właściwego miejscowo sądu wraz z uzasadnieniem i wymaganymi załącznikami w dwóch egzemplarzach opatrzonych własnoręcznym podpisem. W pozwie opisujemy naszą sytuację życiową oraz żądania. Załączniki o jakich mowa to oryginał odpisu aktu małżeństwa, skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci, dowód uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód, oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym (jeżeli ubiegamy się o zniesienie opłat za rozwód) oraz zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, deklaracje podatkowe oraz wykaz kosztów utrzymania wraz z rachunkami (jeśli zgłaszamy żądania zasądzenia świadczeń alimentacyjnych).
Jakie rodzaje rozwodów wyróżniamy?
Polskie prawo wyróżnia dwa typy rozwodów – z orzeczeniem o winie bądź bez orzekania bez winy. Pierwszy z nich polega na tym, że sąd musi orzec, która ze stron, bądź obie, ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. W tym celu przedstawiane są dowody przez strony a także wysłuchiwani są świadkowie. Taki proces z reguły jest żmudny i czasochłonny. Gdy z kolei małżonkowie są w stanie się porozumieć między sobą możliwy jest rozwód bez orzekania o winie. By tak jednak mogło się stać, koniecznym jest spełnienie dwóch przesłanek jednocześnie: żadna ze stron nie może wnosić o rozwód z orzeczeniem o winie oraz między stronami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Obowiązki alimentacyjne w związku z rozwodem
Obowiązki alimentacyjne określa art. 60 ustawy „Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy”, który wskazuje, że w sytuacji, gdy sąd nie orzekł winy bądź orzekł, że winne są obie strony, to po rozwodzie małżonkowie będą zobowiązani względem siebie do ponoszenia tzw. obowiązku alimentacyjnego. Jednak roszczenie o zapłatę alimentów zaktualizuje się tylko wtedy, gdy jeden z małżonków będzie w niedostatku. Są to więc wszelkiego rodzaju sytuacje, gdy były małżonek nie może zarobkować z powodu choroby, braku wykształcenia lub doświadczenia. Usprawiedliwione potrzeby zaś to takie, których zaspokojenie umożliwi uprawnionemu normalne warunki bytowania, zgodnie z jego stanem zdrowia i wiekiem.
Sytuacja jednak ma się inaczej w sytuacji, gdy winny za rozkład pożycia jest jeden z małżonków. Wówczas sąd będzie sprawdzał czy doszło do istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego i oczekiwał zapłaty na jego rzecz określonej kwoty alimentów ze strony małżonka odpowiedzialnego za rozpad związku.