Artykuł partnera.
Rynek walutowy rządzi się określonymi prawami. Zarówno wzrost wartości waluty, jak i jej spadek może nastąpić na skutek działania kilku czynników. Choć największy wpływ na kursy walut mają tzw. czynniki bezpośrednie, czyli popyt i podaż, to na rynek walutowy oddziałują także czynniki pośrednie. Zaliczamy do nich m.in. wartość PKB oraz wysokość stóp procentowych. Co warto wiedzieć na temat kursu walut? Wyjaśniamy.
Kursy walut w teorii i praktyce
Kurs waluty to przelicznik, dzięki któremu wymieniana jest jedna waluta na inną. Odzwierciedla on stosunek wzajemny obecnych na międzynarodowym rynku środków płatniczych. Są one nośnikiem danej wartości, która kształtuje się na skutek oddziaływania czynników bezpośrednich i pośrednich.
Każda z obecnych na rynku międzynarodowym walut ma określoną cenę. Jest ona uzależniona nie tylko od sytuacji gospodarczej danego kraju, ale również globalnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej. Z tego względu ewentualne spadki i wzrosty kursu walut są dość nieprzewidywalne i mogą następować w bardzo krótkim czasie. Chcąc wymienić walutę, szukamy kantoru lub banku, w którym dokonamy transakcji po najlepszej cenie. Na naszą korzyść lub niekorzyść podczas wymiany waluty wpływają przede wszystkim zmiany na międzynarodowym rynku wymiany walut – Forex.
Czynniki wpływające na kursy walut
Najbardziej na kursy walut wpływają popyt i podaż. Im więcej osób kupuje daną walutę, tym jej cena jest wyższa. Działa to także w drugą stronę – pozbywanie się danej waluty wpływa na spadek jej wartości. Dynamiczne zmiany na międzynarodowym rynku wymiany walut skutkują większym zainteresowaniem sprzedażą lub kupnem waluty, która nadal jest jednym ze składników portfela inwestycyjnego. Walutę w dobrej cenie można wymienić w kantorze CENT z siedzibą we Wrocławiu oraz Opolu, który oferuje także możliwość wymiany waluty online.
Inne czynniki, które pośrednio oddziałują na kursy walut to przede wszystkim:
- PKB danego kraju – produkt krajowy brutto jest jednym ze wskaźników określających rozwój gospodarczy,
- wysokość stóp procentowych,
- różnica w stosunku do importu i eksportu w danym kraju,
- sytuacja geopolityczna,
- sytuacja międzynarodowa.
Chcąc zainwestować w walutę lub wymienić pieniądze np. przed wyjazdem zagranicznym, powinniśmy sprawdzić, jak kształtują się trendy na rynku walutowym. Wybór odpowiedniego momentu pozwala sporo zyskać, jednak to nie jedyny sposób na to, aby wymienić walutę po korzystnym kursie. Możemy to zrobić, korzystając z usług kantoru, który umożliwia negocjację ceny oraz pozwala na rezerwację kursu przed terminem wymiany pieniędzy.