Decydując się na założenie działalności gospodarczej, należy liczyć się z tym, że będzie musiała mieć zarejestrowaną siedzibę. Nie każdego stać na wynajmowanie przestrzeni biurowej. Na szczęście rynek znalazł na to rozwiązanie – wirtualne biura. Chociaż nazwa może sugerować, że nie istnieją one w świecie fizycznym, jest to nieprawda. Jak działa wirtualne biuro (Wrocław) i czy opłaca się skorzystać z tej opcji?
Wirtualne biuro – jak to działa?
Na starcie warto podkreślić, że wirtualne biura najczęściej posiadają adresy znajdujące się w renomowanych i popularnych częściach dużych miast. Dzięki temu decydując się na zarejestrowanie swojej firmy pod ich adresem, pokazuje się na rynku jako profesjonalna i godna zaufania marka. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób, które na stałe pracują zdalnie (np. z domu) i nie potrzebują na co dzień korzystać z przestrzeni biurowej. Dzięki temu nie muszą rejestrować firmy pod swoim prywatnym adresem.
Ale nie o sam adres chodzi. Wirtualne biura oferują również szeroki zakres dodatkowych usług, które zdecydowanie ułatwiają prowadzenie działalności. Pracownicy biura mogą odbierać firmową korespondencję i w razie potrzeby przesłać jej skany pod wskazany adres e-mailowy. Znają się także dobrze na szczegółach związanych np. z odprowadzaniem podatków, w związku z czym bezproblemowo radzą sobie z wizytami ZUS-u czy innych urzędów. Do dyspozycji przygotowany jest także dział księgowości, który w razie potrzeb klienta może nadzorować jego finanse.
Jeżeli wystąpi potrzeba spotkania się klientem, poprowadzenia szkolenia, czy inne okoliczności wymagające profesjonalnego otoczenia biurowego, wirtualne biuro posiada różnego rodzaju pomieszczenia, dostępne dla swoich klientów za dodatkową opłatą. Są one w pełni wyposażone w rzutniki, wifi, biurka, szafki, krzesła i innego rodzaju sprzęt potrzebny do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. W przypadku takich zawodów jak prawnicy czy pracownicy medyczni często są dla nich dostępne również szafy pancerne, przeznaczone na przechowywanie newralgicznej dokumentacji.
Wirtualne biuro (Wrocław) – czy to się opłaca?
W zależności od konkretnego wirtualnego biura koszta związane z podpisaniem umowy i doborem dodatkowych usług będą różne. Standardowe pakiety to najczęściej koszt kilkuset złotych na miesiąc. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w porównaniu z wynajmowaniem zwyczajnego biura, za który czynsz może wynosić kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jeszcze przed podpisaniem umowy warto ustalić jakiego rodzaju usługi wchodzą w zakres obowiązkowych opłat.
Tego typu rozwiązanie opłaca się pracownikom różnych branż, którzy mogą pozwolić sobie na pracowanie z dowolnego miejsca w kraju, czy na świecie. Będą to w szczególności freelancerzy prowadzący własną działalność gospodarczą. Mogą swobodnie pracować z domu, hotelu czy innego położenia, a w razie potrzeb umawiać spotkania z klientami w wyposażonym w odpowiedni sprzęt biurze.