Magazynowanie towarów odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach e-sklepów. Od jakości funkcjonowania wybranego centrum logistycznego oraz zakresu oferowanych przez niego usług zależy sprawność i bezpieczeństwo obsługi zamówień klientów. Zobacz, czym kierować się, wynajmując magazyn pod e-commerce.
Lokalizacja magazynu pod e-commerce ma znaczenie
W sprzedaży internetowej czas dostarczenia przesyłki do klienta końcowego ma kluczowe znaczenie. O ile jeszcze kilka lat temu parę dni oczekiwania na paczkę nie było problemem, o tyle teraz kupujący oczekują, że przesyłka dotrze w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni roboczych od złożenia zamówienia. Jednym słowem: im szybciej, tym lepiej.
Dlatego warto skorzystać z centrum logistycznego o dobrym położeniu. Rozsądnym wyborem jest centralna Polska, z której można łatwo i szybko dostarczyć towar w każdy zakątek kraju. Zwróć także uwagę, czy operator logistyczny dysponuje więcej niż jednym magazynem. Przykładowo Cordis Logistic zapewnia możliwość krótko- i długoterminowego przechowywania towarów nie tylko w Radomsku, ale również w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. W efekcie w tych miastach i ich okolicach czas realizacji dostaw z e-sklepu może wynieść nawet kilkanaście godzin. To prosty sposób na zdobycie przewagi konkurencyjnej!
Zakres oferowanych usług
Magazyny pod e-commerce oferują więcej niż przestrzeń dedykowaną pod prowadzenie e-sklepu. Owszem, samo wyposażenie magazynu czy jego zaplecze techniczne to ważne kwestie. Jednak zdecydowanie bardziej istotne są dodatkowe usługi, z których może skorzystać e-sprzedawca – tak, aby zoptymalizować swoje koszty i przyspieszyć procesy logistyczne. Kluczowe elementy, których warto oczekiwać, to:
- co-packing, czyli kompleksowa obsługa towarów dostarczanych od dystrybutora bądź hurtownika. Magazyny, które zapewniają wsparcie w tym zakresie, oferują m.in. wypakowywanie towarów z opakowań zbiorczych, ich etykietowanie, pakowanie jednostkowe, foliowanie i tym podobne działania;
- obsługa procesu wysyłki towarów do klienta docelowego – wchodzą w nią zarówno kompletacja zamówienia, jak i umieszczenie towarów w paczce (często sygnowanej logo e-sklepu, dla wzmocnienia brandingu) oraz nadanie przesyłki kurierskiej. Od najlepszych możesz też oczekiwać obsługi wymian produktów oraz zwrotów czy odsyłania uszkodzonych towarów;
- integracja oprogramowania magazynowego stosowanego w centrum logistycznym z systemem zamówień z e-sklepu – to konieczne, aby można było na bieżąco aktualizować stany magazynowe. Pozwala to zarówno uniknąć sytuacji, w których e-sklep sprzeda towar, którego fizycznie nie ma w magazynie, jak również na bieżąco uzupełniać braki popularnych produktów.
Warunki składowania towarów
W zależności od tego, co sprzedajesz, możesz mieć inne oczekiwania w zakresie warunków przechowywania produktów. Zawsze istotne jest, aby były one zabezpieczone przed kradzieżą czy uszkodzeniem w wyniku działań szkodliwych czynników środowiskowych. Dodatkowo mogą być potrzebne odpowiednia temperatura czy wilgotność powietrza lub zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do składowania. Ta ostatnia kwestia jest istotna szczególnie przy towarach o dużych gabarytach. Jeśli towar, który chcesz przekonywać, ma specyficzne wymagania, przed podpisaniem umowy wynajmu magazyny pod e-commerce, sprawdź, czy obiekt je spełnia.
Bez względu na to, czy prowadzisz mały e-sklep, czy sprzedaż internetową na szeroką skalę, dobry magazyn będzie dla Ciebie fundamentem sukcesu biznesowego.