Aby zdobyć uwagę Klientów, niezbędna jest zatem atrakcyjne wyposażenie sklepu obuwniczego i właściwa prezentacja obuwia. Pomogą nam w tym podstawowe zasady merchandisingu. Dowiedzmy się, jak zmienić wnętrze sklepu aby zwiększyć sprzedaż obuwia za pomocą niedrogich akcesoriów.
Sprzedaż obuwia w Polsce
Jak podaje raport KPMG „Rynek mody w Polsce. Wyzwania”, obuwie w Polsce jest drugim (tuż po ubraniach) najczęściej kupowanym elementem garderoby. Taki potencjał warto umiejętnie wykorzystać. Klienci lubią korzystać z atrakcyjnych promocji i wyprzedaży sezonowych. Choć kupujący deklarują rozwagę podczas zakupów obuwia, nie zapominajmy o sile emocji. Zanim ktoś zdecyduje się na wejście do sklepu, musimy go zainteresować. Ważne jest zatem ekspozycja – aranżacja sklepu obuwniczego i przygotowanie ciekawej wystawy sklepowej. Tworząc ją, możemy na przykład nawiązać do pory roku, świąt czy danego tematu.
Kiedy Klient przekroczy już próg naszego sklepu, zwykle rozpoczyna od szybkiego rzutu oka na dostępny asortyment. Spodziewa się szerokiego wachlarza produktów. Oferta musi być zatem bogata i dobrze widoczna. Ekspozycję produktów wspierają ekspozytory na buty.
Ekspozytory z pleksi na obuwie – wyposażenie sklepu obuwniczego
We wnętrzu sklepów obuwniczych chętnie stosujemy rozwiązania naścienne, takie jak panele czy regały. Na półkach prezentujemy pojedyncze sztuki obuwia, za którymi mieszczą się pudełka z towarem.
Elementami na środku sklepu oraz między alejkami są stoliki ekspozycyjne, podesty i gondole sklepowe. Umieśćmy na nich najbardziej atrakcyjne modele obuwia. Mogą być to buty z najnowszej kolekcji, sezonowe trendy czy artykuły przecenione.
W celu lepszej ekspozycji obuwia możemy użyć akcesoriów ze szkła hartowanego lub z pleksi. Pomogą nam w tym stojaki na buty, wypełniacze i ekspozytory na dodatki. Ich zaletą jest niska cena i szeroki wybór.
Stojaki to niewielkie ekspozytory wykonane zwykle z przezroczystego pleksi. Dzięki nim buty prezentowane są pod lekkim kątem i na niewielkim podwyższeniu. W ten sposób urozmaicamy wyposażenie sklepu obuwniczego i sposób prezentacji obuwia. Możemy prezentować je zarówno bokiem (na półkach), jak i horyzontalnie (na stojakach). Na rynku dostępne są stojaki uniwersalne oraz akcesoria dedykowane na konkretny rodzaj obuwia. Stojaki mają różne kształty i funkcje, przykładem są stojaki gięte, składane, proste czy z podstawką.
Z kolei wypełniacze z transparentnego pleksi sprawiają, że obuwie zachowuje odpowiedni kształt. Wkłada się je do środka obuwia, dzięki czemu materiał zostaje wypełniony i w rezultacie wygląda tak jak but nałożony na stopę. Ten element sprawdza się zwłaszcza przy butach wykonanych z miękkiego materiału, na przykład zamszu, miękkiej skóry lub tkaniny.
Ekspozytory na dodatki pozwalają zaprezentować dodatki, na przykład skarpety czy rajstopy. W sklepie obuwniczym często sprzedajemy też galanterię i biżuterię. Wtedy przydadzą się nam takie wyposażenie sklepu jak stojak z pleksi na portfele, ekspozytor na bransoletki czy naszyjniki. Kosmetyki do pielęgnacji obuwia oraz inne podobne produkty możemy postawić na ladzie sklepowej, co zachęci Klientów do dodatkowego zakupu.
Z kolei niewielkie wyposażenie sklepu typu wieszaki na buty pozwalają na zawieszenie lekkiego obuwia, na przykład klapek, pantofli czy obuwia dziecięcego. Plastikowy ekspozytor na buty to niedrogi, a jednocześnie skuteczny sposób na prezentację obuwia.