Projekt integracji systemów złożony jest z poszczególnych etapów, które mają stosunkowo spory wpływ na powodzenie całego procesu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najważniejszymi aspektami.
Identyfikacja wyzwań
Wśród najważniejszych etapów w projekcie integracji systemów można wskazać identyfikację wyzwań. Dzięki określeniu wyzwań, przed którymi stoi przedsiębiorstwo, możliwe jest wyznaczenie potencjalnych kierunków działań firmy. W przedsiębiorstwach o charakterze przemysłowym mogą występować dość zróżnicowane problemy związane z ich funkcjonowaniem. Wśród nich można wskazać na przykład różnice pomiędzy planowanymi działaniami a tymi, które są realnie wykonywane, a także zmienną wartość produktów końcowych, nawet przy identycznym składzie oraz procesie produkcyjnym. Oprócz tego mogą występować również takie problemy, jak niemożność funkcjonowania zgodnie z założonymi zasadami oraz konieczność maksymalizacji procesu produkcji. W toku działalności firmy mogą występować również reklamacje ze strony klientów.
Opracowanie i wdrażanie projektu
Kolejnym niezbędnym etapem całego procesu integracji systemów jest opracowanie oraz wdrożenie stworzonego projektu. Efektywne wdrożenie systemu możliwe jest dzięki zrozumieniu procesów, które się w nim odbywają, a także rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Opracowywanie rozwiązań problemów w zakresie integracji procesów w przedsiębiorstwie możliwe jest na dość zróżnicowane sposoby. Wśród nich można wskazać między innymi monitorowanie realizacji produkcji, modyfikowanie planów produkcji, a także integrowanie różnych procesów biznesowych. Istotne jest także optymalizowanie procesu produkcji.
Eksploatacja zakładu
W całym procesie integracji systemów niezbędna jest ścisła współpraca z integratorem systemów, który ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w realizacji podobnych procesów. Dzięki temu charakteryzują się one wyjątkowo wysokim poziomem efektywności. Firma zajmująca się integracją systemów informatycznych najczęściej współpracuje z przedsiębiorstwem jeszcze kilka miesięcy po wdrożeniu zmian. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie pojawianiu się ewentualnych problemów, a także minimalizowanie ich skutków, jeśli już się pojawią. Zmiany produkcji mogą wiązać się z problemami, które na wcześniejszych etapach działalności przedsiębiorstwa nie występowały. Dlatego tak istotna jest współpraca po wdrożeniu projektu.
Utrzymanie systemu
Ostatnim etapem w projekcie integracji systemów jest utrzymywanie systemu, a także jego ewentualne ulepszanie. Etap ten najczęściej realizowany jest przez pracowników przedsiębiorstwa i nie wymaga podejmowania współpracy z osobami z zewnątrz. Jednak w każdym momencie można skonsultować się z firmą, z którą się współpracuje. W ten sposób łatwo można rozwiać ewentualne wątpliwości. Bardzo istotną kwestią w powodzeniu całego procesu ma odpowiednie przeszkolenie pracowników zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie sprawnego funkcjonowania nowego systemu.