Za pioniera w wykorzystaniu gamifikacji w obszarze rekrutowania i selekcji kandydatów uznaje się firmę L’Oreal. Wprowadzenie grywalizacji może być bardzo dobrą praktyką dla różnych przedsiębiorstw, o czym świadczy skala rozwiązań stosowanych w jej ramach we współczesnych firmach. Jak każde rozwiązanie i taka forma działań posiada swoje wady i zalety, jednak mimo to, tych drugich jest znacznie więcej.
Czym jest grywalizacja?
Jak dowiadujemy się z bloga Gamfi, grywalizacja polega na wykorzystaniu elementów gier i technik projektowania gier, które mają na celu angażowanie ludzi, motywowanie ich do działania oraz pobudzenie do nauki i rozwiązywania problemów. Największą satysfakcję pracownicy czerpią ze świadomości konkurencji i możliwości chwalenia się swoimi wynikami. Podstawowym założeniem grywalizacji jest więc przede wszystkim danie uczestnikom satysfakcji, w ten sposób podnosząc poziom ich wiedzy i zaangażowania. Taki sposób działania przedsiębiorstwa zmienia postrzeganie pracy, nadając jej charakter zabawy, poprzez wykorzystanie z dziedziny psychologii behawioralnego mechanizmu zaangażowania graczy.
Jak grywalizacja pomaga w rekrutacji pracowników?
Zastosowanie grywalizacji w procesie rekrutacji przyczynia się m.in. do: wzrostu zainteresowania ofertą firmy i przyciągnięcia nowych talentów, dotarcia do osób, które z różnych względów nie myślały wcześniej o zmianie pracy na inną, wzrostu zadowolenia przyszłych pracowników i mniejszego stresu związanego z procesem rekrutacji, weryfikacji wiedzy i umiejętności, które trudno byłoby zweryfikować za pomocą CV lub rozmowy, wyróżnienia na tle innych pracodawców, u których grywalizacja nie występuje, a także budowania pozytywnego wizerunku firmy i pracodawcy. Osoby, które biorą udział w rekrutacji za pomocą gry, są mniej zestresowane, lepiej przygotowane i chętniej odsłaniają swoje prawdziwe ja, oraz skrywane lub niepoznane do tej pory talenty.
Musze przyznac, że to bardzo ciekawe zagadnienie o którym wcześniej nie miałam pojęcia. czas wgłębić się w to jeszcze bardziej 😉